Kontrola EPS IFS 7002
Užívateľské hodnotenie: / 3
SlabéDobré 
Napísal Ado Kamen   
Štvrtok, 10 Február 2011 21:40
Obsah článku
Kontrola EPS IFS 7002
Mesačná kontrola IFS7002
Štvrťročná kontrola IFS7002
Ročná kontrola IFS7002
Celý článok

Denná kontrola IFS7002

a)kontrola zobrazovania stavu pokoja, stavu signalizovania požiaru, stavu signalizovania poruchy a stavu skúšania

 svieti iba zelená LED- indikátor elektrického napájania

                   nebliká      - spoločný indikátor požiaru – nebliká červená LED

                   nesvieti     - spoločný  indikátor poruchy

                   nesvieti     - indikátor Systémová porucha

                   nesvieti    - indikátor poruchy napájania

                   nesvieti    - indikátor dezaktivované /vypnuté komponenty

                   nesvieti    - indikátor Test

 

Takýto stav sa považuje za stav pokoja – do prevádzkovej knihy zapíšeme „bez závad“. Ak sú nejaké odchýlky od stavu pokoja, zistené stavy sa zaznamenávajú do prevádzkovej knihy „zápis“ a napíšeme k stavu komentár :

  • Stav požiaru – bliká  spoločný indikátor požiaru  / na obrazovke sa automaticky objaví text s miestom požiaru / obsluha koná podľa interných požiarnopoplachových smerníc objektu. Po zistení stavu hlásenia, sa táto udalosť zapíše do prevádzkovej knihy EPS. „požiar“ - a napíšeme k stavu požiar komentár.
  • Stav poruchy si vyčítame po stlačení v menu „zoznamy“

Ak ide o krátkodobú poruchu, napr. krátkodobý výpadok elektrického prúdu, tak zápis do prevádzkovej knihy nevykonávame. Keď ide o dlhodobý výpadok z neznámej príčiny, alebo o dlhodobý nahlásený výpadok el. prúdu, v takom prípade prijímame opatrenia takého charakteru, aby sa nemohlo stať, že objekt zostane nestrážený. Akumulátory sú navrhované tak, aby ústredňa bola v činnosti z náhradného zdroja minimálne 24 hodín v stave pokoja.

  • Stav dezaktívácie/vypnutia si vyčítame po stlačení v menu „zoznamy“ – ak sme informovaný z predchádzajúceho dňa o dôvodoch dezaktívácie,  do prevádzkovej knihy opakovane píšeme znak . Ak sme zistili, že pominuli dôvody na stav dezaktívácie, napravíme tento stav. 
  • Stav Testu si vyčítame po stlačení v menu „zoznamy“ – ak sme informovaný z predchádzajúceho dňa o dôvodoch testovania,  do prevádzkovej knihy opakovane píšeme „TEST“ Ak sme zistili, že pominuli dôvody na stav Testovania, napravíme tento stav. 

Záznam do prevádzkovej knihy sa píše spolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala


Mesačná kontrola IFS 7002

a)kontrola stavu spojov batérie a jej upevnenia
•Nie je potrebné manuálne vykonávať. Ústredňa neustále kontroluje stav akumulátorov.

b)kontrola výstupov na ovládanie požiarnotechnických zariadení a zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy – ak ide o požiarnotechnické zariadenia ovládané vstupno-výstupnými jednotkami, tieto jednotky si systém stráží softwarom, preto nie je potrebná manuálna kontrola týchto jednotiek. Kontrolujú sa iba vtedy, ak bola vykonaná inicializácia v režime nastavenia, alebo ak typ poruchy odkazuje na chybu takejto vstupno-výstupnej jednotky FD7203. Kontrola samotného požiarnotechnického zariadenia je v kompetencii vykonávateľa kontroly samotného požiarnotechnického zariadenia.

c)aktivácia jedného hlásiča (každý mesiac z inej zóny) / pozor.. zabezpečiť pripojené zaruadenia
 pred nežiadúcim spustením

d) aktivácia linky na prenos signálu do miesta s trvalou obsluhou.
 

Vykonať záznam do prevádzkovej knihyspolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala.


Štvrťročná kontrola IFS 7002

a)kontrola náhradného napájacieho zdroja,
- vykonať mesačnú kontrolu ústredne a tabla podľa vyššie uvedeného pokynu

b)kontrola hlásičov požiaru
ba)kontrola čistoty hlásičov a ich neporušenosti vrátane výmeny poškodených hlásičov a odstránenia povrchovej nečistoty
– v menu „Zoznamy“ skontrolujeme stav prvkov. Ak údržbu vykonáva externý zamestnanec servisu, optickú komoru doporučujeme vyčistiť ak sú väčšie odchýlky ako 15 % znečistenia komôr optických hlásičov, najmä ak ide o prvky v priestoroch s častým zvyšovaním týchto hodnôt. Hlásiče FD7130 a FD 7160 majú optickú komoru odolnú voči bežnému znečisteniu /mušky, jemný prach, preto sa môžeme spoliehať na samodiagnostiku ústredňou IFS 7002, ktorá včas zahlási potrebu vyčistenia hlásiča. Kontrolu je možné vykonať diagnostickým softwarom, ktorý je dodaný bezplatne ku každej ústredni.
bb)funkčná kontrola hlásičov požiaru – vykonávame podľa odporúčania výrobcu hlásiča
bc)kontrola činnosti signálneho svietidla pripojeného na hlásič požiaru
c)funkčná skúška výstupov
- vykonávame v menu „Nastavenia“ / submenu „skúška“. /Pozor na nežiaduce spustenie požiarnotechnických zariadení

d)kontrola zaznamenávania údajov v prevádzkovej knihe – na nedostatky záznamu upozorňujeme užívateľa.

Vykonať záznam do prevádzkovej knihy spolu s dátumom jej vykonania, menom, priezviskom a podpisom osoby, ktorá kontrolu vykonala.
 


Ročná kontrola IFS7002

a)vykonať kontrolu funkčnosti náhradného napájacieho zdroja vrátane skúšobnej prevádzky elektrickej požiarnej signalizácie na náhradný napájací zdroj
- testerom akumulátorov skontrolovať kapacitu akumulátorov a zmerať celkový odber celého systému v kľude aj pri poplachu. Podľa nasledovného vzorca zistiť či kapacita akumulátora je postačujúca pre spoľahlivú prevádzku min. 24 hodín. (ak nie je určená prísnejšia podmienka 72 hodín). Na prehodnotenie kapacity akumulátorov sa často zabudne pri dodatočnom rozširovaní systému.
C24 = 1,25(23,75h . Ikľud + 0,25h . Ipopl.)
konštanta 1,25 je prevrátená hodnota 80 % kapacity, ktorú treba použiť pre vplyv starnutia na kapacitu akumulátora
Ak nie je k dispozícii tester akumulátorov, vypnúť sieťové napájanie(istič) a zmerať skutočný čas chodu na záložný zdroj. Meria sa pokles napätia (12V - 1,5 V – hraničná hodnota podľa výrobcom daných technických parametrov). Po 24. hodinách chodu na záložný zdroj napätie akumulátorov nesmie klesnúť pod 10,5 V.
b)Vykonať kontrolu funkčnosti ovládacích zariadení, zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy a doplňujúcich zariadení
ba)kontrolu povrchu a vnútorného priestoru vrátane jeho očistenia
bb)kontrolu utesnenia, vodičov, dotiahnutia spojov, poistkových vložiek, svorkovníc
bc)kontrolu jednotlivých funkcií zariadení vrátane dobíjania akumulátora
bd)kontrolu napätia dodávaného jednotlivými napájacími zariadeniami ovládacích zariadení a zariadení zobrazujúcich jednotlivé stavy a vstupného napätia hlásičových liniek pri pokojovom prúde
bf)kontrolu prepojenia jednotlivých zariadení
c)Vykonať kontrola hlásičov požiaru
ca)kontrolu funkčných parametrov hlásičov
– v menu zoznamy. Kontrolu je možné vykonať diagnostickým softwarom, ktorý je dodaný bezplatne ku každej ústredni.
cb) vizuálna a mechanická kontrola pätice vrátane vyčistenia
cc) vizuálna a mechanická kontrola senzoru hlásiča vrátane vyčistenia


Ďalej postupovať v zmysle STN 33 1500, 33 2000-1, 33 2000.4-41 a ďalších súvisiacich STN, ak ide o kontrolu zariadenia súbežne s vykonávaním odbornej prehliadky vyhradeného elektrického zariadenia v zmysle vyhl. 508/2009 Z.z,
O stave zariadenia informovať užívateľa. Zdôrazňovať dôležitosť paragrafového znenia vyhl. 726/2002 Z.z. najmä § 13 a 14., ako aj to, že funkčnosť kontrolovaného zariadenia nemusí automaticky spĺňať požiadavky požiarnej bezpečnosti stavby, ak stavba obsahuje nechránené priestory s rizikom vzniku a šírenia požiaru.
Upozorňujeme na potrebu prítomnosti trvalej obsluhy, alebo na požiadavky na prenosové zariadenie a diaľkový dohľad pre prípad bez obslužnej prevádzky, ako aj na potrebu zabezpečenia rýchleho zásahu na takýchto prevádzkach, aby v prípade hlásenia požiaru bol adekvátny protipožiarny zásah.
 

 

Ste

Pocitadlo.sk

. navstevnik tychto stranok 2024-12-27 05:36:51 Type: E_STRICT Msg: Non-static method JResponse::sendHeaders() should not be called statically File: /home/tr015300/www_root/libraries/joomla/environment/response.php Line: 206